אזרחות אירופאית היתה תמיד חלום רחוק עבור רבים. ההתרחבות של האיחוד האירופאי ל-28 מדינות רק מעצימה את התועלת הזו באזרחות האירופאית. הבשורות הטובות: בשנים האחרונות אזרחות אירופאית עבור ישראלים נגישה מתמיד.

מה היתרון של אזרחות אירופאית?
אם פעם מרבית מחזיקי האזרחות הכפולה עשו זאת כדי שיוכלו לבקר במדינות עמן לישראל אין יחסים דיפלומטיים או כסוג של תעודת ביטוח ליום סגריר, היתרונות שמקנה אזרחות אירופאית עכשווית חורגים מהעניין הזה בהרבה.

צריך להבין שבמסגרת הקמת האיחוד האירופאי נקבעו אמות מידה סטנדרטיות לכל מדינות האיחוד ובפועל אין היום הבדל בין יוון, גרמניה, הונגריה או ספרד – כולן הן חלק מאזור סחר משותף, עם גבולות פתוחים ומטבע משותף – וברעיון האוטופי הזה כל אזרח אירופאי מיוון בדרום ועד איסלנד בצפון הוא שווה.

אזרח אירופאי רשאי לשהות, לעבוד, לסחור וליזום ללא מגבלות בכל האיחוד. הוא זכאי לעזרה סוציאלית ולהתקבל ללימודים בכל מוסד ביבשת ועצם העובדה שעשרים ושמונה מדינות חולקות ריבונות פדרלית משותפת נותנת לאזרחות האירופאית גם מכפיל כוח ברמה הגלובאלית.
 
למרות הטלטלות אין תחליף לאזרחות אירופאית
בשנים האחרונות ידעה אירופה לא מעט טלטלות. עקב רמת הפריון הנמוכה מדינות רבות ביבשת חוות משבר דמוגרפי שעתיד להשפיע על הדורות הבאים.

במקביל זרם הפליטים הבלתי פוסק מאסיה ואפריקה מייצר מעמסה וחיכוכים חברתיים שהעלו לשלטון מפלגות ימין בדלניות במדינות כמו הונגריה, פולין או אוסטריה, וגם תנועות בדלניות אחרות, כמו התנועה לעצמאות קטלוניה, יוצרות סדקים באיחוד.

הבריטים, שתמיד היו סקפטים והתעקשו לשמור על סממנים עצמאיים כמו הלירה שטרלינג היממו את אירופה כאשר במשאל עם החליטו לפרוש מהאיחוד בצעד שנודע בעולם בתור הברקזיט.

מדובר באובדן כוח רציני באיחוד ולמרות זאת האיחוד האירופאי התגבר על האבדה, ולמרות קולות מדאיגים שנשמעו בצרפת או ספרד עושה רושם שבקרוב לא צפויות פרישות של מדינות מפתח נוספות, ואפילו מכיוון האי הבריטי נשמעים קולות של חרטה. נכון להיום האזרחות האירופאית היא עדיין הילדה הכי שווה בכיתה.
 


מעוניינים באזרחות אירופאית? בחברת 'אירו פספורט' ישמחו לסייע: 072-33-80-512

אזרחות אירופאית