נכון להיום 'אזרחות אירופאית' היא נחלתם של אזרחי 28 המדינות המאוגדות ב'איחוד האירופי'. כלומר, אם אתם מעוניינים באזרחות אירופאית. לפחות, תיאורטית, עומדות בפניכם 28 דרכים שונות. הפכתם אזרחים של אחת מ-28 המדינות שחברות באיחוד? מזל טוב – יש לכם אזרחות אירופאית.

שיטת סבתא
בכל מדינה יש קריטריון הגירה  ומסלולי אזרחות. חתונה עם אזרח אירופאי ונכונות לחיות כמה שנים במדינה אחרת זו תמיד אופציה. יש גם מסלולי התאזרחות מקצועיים. אבל עבור הישראלים השיטה הטובה והמהירה ביותר היא כנראה 'שיטת סבתא'. נסביר: להרבה מאוד ישראלים יש שורשים אירופאיים.

כידוע, רבים מדור הסבים שלנו הפכו לפליטים או איבדו את כל משפחתם ורכושם בשואה.

כחלק מתהליך התיקון שעובר על אירופה מאפשרות חלק ניכר ממדינת היבשת קבלת אזרחות לצאצאים של מי שהיו תושבים או אזרחי המדינות בעבר.

בעשרים השנה האחרונות עשרות אלפי ישראלים כבר מימשו את הזכות הזו והפכו לאזרחי מדינות כמו פולין, גרמניה, אוסטריה, הונגריה, בולגריה ועוד.
 


אבל החששות האלה התבדו, הספרדים והפורטוגלים פירסמו רשימה הכוללת אלפי שמות משפחה של יהודים שמוצאם מספרד, ולמעשה כל מי שנושא את אחד משמות המשפחה, או יכול להוכיח זיקה ישירה אליו, זכאי עקרונית להפוך אזרח של ספרד או פורטוגל.
למידע נוסף 'אירו פספורט': 072-33-80-512     

איך להוציא אזרחות אירופאית?

חשוב לציין שבכל מדינה התהליך שונה. לרוב מדובר בהליך בירוקרטי שאורך כמה שנים ודורש כיתות רגליים בארכיונים, הוצאת אישורים נוטריוניים ובכמה מדינות גם מבחני בקיאות בשפה.

זה לא פשוט, אבל מי שמאוד רוצה ושיש לו כמובן גם סבתא פולנייה (או הונגרייה, או ייקית, אוסטרית, צ'כית וכו') בסופו של דבר כנראה יצליח.

מותחים את העוול ההיסטורי לגירוש ספרד
כאמור, עד לאחרונה מסלול התאזרחות כזה היה פתוח רק למי שיש סבתא (או סבא) אירופאית ולישראלים יוצאי צפון אפריקה (מלבד אלה שהיו בעלי זיקה ישירה לצרפת)  לא היתה באמת אופציה להשיג אזרחות אירופאית. לפני כמה שנים יצא חוק חדש בספרד ופורטוגל שהפך את הקערה על פיה.

ספרד ופורטוגל חוקקו חוק שמאפשר לצאצאי מגורשי ספרד לקבל אזרחות למדינות אלה.

כשהוכרז החוק היתה תחושה שמדובר בחוק סמלי. אחרי הכול, לך תוכיח שלפני עשרה דורות גירשו אב קדמון שלך מספרד ב-1492? מעט מאוד משפחות מחזיקות בעדויות גנאלוגיות ישירות מסוג זה.