מה שהיה פעם משימה כמעט בלתי אפשרית עבור ישראלים יוצאי צפון אפריקה הפך לאחרונה לעניין כמעט טריוויאלי.

למעשה, היום בזכות החקיקה החדשה בספרד ופורטוגל, למי שסבתא שלו הגיעה מקזבלנקה הרבה יותר קל להשיג אזרחות אירופאית מאשר למי שסבתא שלו הגיעה מוורשה.

חוזרים לשנת 1492
גם היום מסלול האזרחות עבור צאצאים של אזרחי הונגריה, גרמניה או פולין הוא אפשרות פתוחה.

בעשורים האחרונים אלפי צאצאים ליוצאי מדינות אירופאיות כמו גרמניה, הונגריה, אוסטריה או פולין השיגו אזרחות אירופאית. זה תהליך סיזיפי ארוך שנושא עמו עלויות.

מהבחינה הזו ליוצאי ספרד וצפון אפריקה היה שווה לחכות כי הדלת שפתח להם החוק הספרדי (והחוק הפורטוגלי אפילו יותר) הופכת בהקשר הזה את המוצא הספרדי לנכס של ממש.

תזכורת היסטורית קטנה: בשנת 1492 ממש במקביל לגילוי אמריקה על ידי כריסטופר קולומבוס הוציאו מלכי ספרד פרדיננד ואיזבלה צו גירוש לכל יהודי ספרד.
 
קהילה שמנתה מאות אלפים נאלצה לעזוב את המדינה בתוך ימים. בשלב הראשון מרבית המגורשים עברו לפורטוגל, אבל גם שם הם לא רוו נחת וכעבור זמן קצר רבים גורשו והיתר נאלצו להתנצר.

במהלך המאה ה-16 מגורשי ספרד נפוצו לכל עבר, חלק קטן מצא מקלט במדינות פרוטסטנטיות כמו הולנד ואנגליה, חלק אפילו הקימו קהילות בעולם החדש, אבל הרוב התקבלו בברכה דווקא בעולם המוסלמי.

המגורשים הקימו קהילות בטורקיה ויוון (שהיתה באותם ימים בשליטת הטורקים העות'מאניים), אבל בעיקר לאורך החוף הצפון אפריקאי. כך שכמעט כל יוצאי קהילות צפון אפריקה (מרוקו, תוניס, לוב, אלג'יריה) הם היום, לפחות באופן חלקי, בעלי שורשים ספרדיים.

נטל הוכחה פשוט
היפה בחקיקה החדשה שהיא מפגינה גישה ליברלית מאוד. לא חייבים להוכיח שרשרת גנאלוגית רציפה שמובילה למשפחת מגורשים בטולדו או ולאנסיה (אם זה היה נטל ההוכחה רק בודדים היו יכולים לעמוד בו), מספיק להוכיח זיקה ישירה לאחד משמות המשפחה שהיו נפוצים בקרב יהודי ספרד ערב הגירוש.

הספרדים אפילו הקלו בעניין הזה וערכו תחקיר יסודי בעשרות ארכיונים ודלו משם אלפי שמות משפחה של יהודים בספרד.


הוכחתם זיקה לאחד משמות המשפחה האלה? אתם נמצאים על המסלול הישיר לאזרחות.
למידע נוסף 'אירו פספורט': 072-33-80-512   

השגת אזרחות אירופאית