זכאות לפספורט אירופאי הינה משאת נפשם של ישראלים רבים. מאז כינון האיחוד האירופאי 'אזרחות אירופאית' היא הרבה יותר מעוד דרכון.  זכאות לפספורט אירופאי היא היום כלי שמקנה יתרונות פיננסיים וחברתיים אדירים.

28 מדינות בדרכון אחד
הכוח הסינרגטי שהאזרחות האירופאית מעניקה נובע מהעובדה הפשוטה שמדובר במתן זכויות לכל חברות האיחוד בכל חלקי האיחוד. או במילים אחרות: אם אתה אזרח של מדינה אירופאית אחת, אתה בפועל, נהנה מזכויות נרחבות בעשרים ושמונה מדינות שונות. שמלבד בריטניה (שפרשה בשנה שעברה בעקבות ההצבעה על הברקזיט) כוללות את כל אריות היבשת כמו צרפת, איטליה, גרמניה וספרד.

כבר לא צריך להיות אזרח של המדינות החזקות היבשת בשביל לקבל את כל היתרונות, כי באיחוד האירופאי אין הבדל בין אזרח צרפת לאזרח רומניה או בין אזרח יוון לאזרח גרמניה – כולם נהנים מחופש פעולה מוחלט ביבשת.

היתרון הזה הפך את הדרכון האירופאי לנחשק מתמיד, לכן לא פלא שישראלים רבים משתמשים בזיקה משפחתית קודמת לאירופה כדי להשיג זכאות לפספורט אירופאי. אלפי ישראלים שהם צאצאי יוצאי מדינות כמו גרמניה, הונגריה או פולין כבר מימשו סעיפים בחוקי המדינות שמאפשרים להם לקבל את האזרחות שסביהם איבדו.
לאחרונה הצטרפו אליהם הרבה מאוד ישראלים אחרים, שבאופן מפתיע אין להם שום זיקה משפחתית ישירה לאירופה, בכל אופן לא בחמש מאות השנים האחרונות. אנחנו מדברים על יוצאי צפון אפריקה ויהודים 'ספרדים' ממדינות אחרות במרחב.

כל הדרכים מובילות לספרד
איך זה קרה? למה פתאום כל כך הרבה ישראלים שהשורשים שלהם במגרב ואפילו בעיראק ותימן מקבלים זכאות לפספורט אירופאי?

ובכן, יש סיבה למה רבים מיהודי המזרח מכונים 'יהודים ספרדים' – כמעט כל קהילות צפון אפריקה, טורקיה, יוון ובולגריה  מקורן בגלי ההדף שהתרחשו בעקבות גירוש יהודי ספרד ב-1492.

ואיך זה קשור לזכאות לדרכון אירופאי בשנת 2018? נסביר: בספרד ופורטוגל נחקק חוק שמאפשר לצאצאי המגורשים לקבל אזרחות (בספרד או פורטוגל).

מאחר והיום לא ניתן להוכיח קשר ישיר עשרה דורות אחורה, מסתפקים השלטונות בהוכחת זיקה למשפחות שיש תיעוד על כך שחיו בספרד ערב הגירוש, בקהילות שבסבירות גבוהה הגיעו אליהן מגורשים.
 


היום בזכות גישה ליברלית זו זכאים כמעט כל היהודים יוצאי צפון אפריקה ורבבות נוספים יוצאי קהילות אחרות לפספורט אירופאי.
למידע נוסף 'אירו פספורט': 072-33-80-512

זכאות לפספורט אירופאי - ייחודיות האזרחות האירופית