כבר למעלה מעשרים שנה שישראלים מפלרטטים עם דרכונים אירופאיים. זה התחיל עם הישראלים יוצאי מערב אירופה שהצטיידו בדרכונים אירופאיים נחשבים – כל אחד לפי מוצאו (גרמני, אוסטרי, הולנדי, איטלקי), המשיך בשיגעון האזרחות הפולנית (שחפף להכרזה על הצטרפות פולין לאיחוד האירופאי בשנת 2007), עבר להונגריה, רומניה ובולגריה – כמעט כל מדינה מהגוש המזרחי לשעבר שהצטרפה לאיחוד האירופאי הריצה ישראלים לקחת טפסים בקונסוליה ולערוך ביקור שורשים. לפני כמה שנים הודיעה ספרד כי גם היא מאפשרת ליהודים יוצאי ספרד לקבל אזרחות מקומית.

יש בכלל יהודים בספרד?
במקרה של יהודים ממקומות כמו הונגריה או גרמניה הזיכרון היהודי טרי ומדובר בשניים שלושה דורות – קל למסמך את זה והקונטקסט ברור. אבל ספרד?

ממתי בכלל יש יהודים בספרד, הרי כל היהודים גורשו ממנה לפני למעלה מחמש מאות שנה בשנת 1492. זו בדיוק הנקודה, וזה מה שהופך את החוק שמאפשר קבלת פספורט ליוצאי ספרד ופורטוגל לכל כך מיוחד.
 
כשהחוק הוכרז היתה תחושה שמדובר בחוק סמלי שיהיה מאוד קשה לממש. אחרי הכול לך תוכיח שסבתא של סבא של סבתא-רבא של סבא-רבא שלך גורשה מספרד.

אבל אחרי שהתפרסמו האותיות הקטנות התברר שאין צורך להציג תעודות גנאלוגיות שרצות חצי מילניום אחורה. נטל ההוכחה פשוט בהרבה. מספיק שתוכיחו שאתם שייכים למשפחה שנציגיה חיו בספרד לפני הגירוש ועמדתם בדרישות הסף.

גם פה הספרדים הלכו כברת דרך ארוכה וריכזו בעצמם רשימה בת אלפי שמות משפחה יהודיים שיש עדויות שהיו בספרד לפני 1492.

בפועל, כמעט כל יוצאי צפון אפריקה יכולים לקשר את עצמם בקלות יחסית (אפילו 3 או 4 דורות אחורה לאחד השמות), גם רבים מיהודי עיראק ברשימה ואפילו כמה משפחות של יהודים יוצאי תימן (אליה התגלגלו לאחר הגירוש), רוב יהודי הבלקן וגם חלק מיהודי הולנד ואפילו קהילות עתיקות באמריקה הלטינית.

אחרי שזה נאמר, חשוב לציין שהספרדים דורשים שליטה בשפה הספרדית ובהיסטוריה הספרדית, והתהליך, הכולל נסיעות לספרד, אינו זול.


האופציה הפורטוגלית
לכן, כדאי לשים לב גם לאופציה הפורטוגלית, היא חופפת לחלוטין לחוק הספרדי וכוללת את אותה רשימה של שמות משפחה ואת אותה הוכחת זיקה, אבל לא נדרשת בקיאות בהיסטוריה או בשפה הפורטוגלית ואת ההליך כולו ניתן לבצע בשלט רחוק מישראל.
למידע נוסף 'אירו פספורט': 072-33-80-512     

פספורט ליוצאי ספרד - זכאות למגורשי ספרד וצאצאיהם